Obec Jiříkovice
Za Školou 230
Jiříkovice 66451
IČ: 00362981
DS: 5kha2au
Připravili jsme pro vás nové webové stránky.
První písemný záznam o Jiříkovicích je z druhé poloviny 13. století, kdy v roce 1264 olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku udělil část vsi lénem Konrádovi de Huczária jako pomoc jeho případným vojenským tažením. Dále jsou Jiříkovice zmiňovány v zápisech o bezpečnostních a obranných postaveních z let 1406 - 1445, kde jsou zmiňovány tvrz, dvůr a mlýn. Tvrz zanikla při obléhání města Brna švédskými vojsky generála Torstensona v letech 1644 - 1645.
Dle pověsti byla ves založena kdysi dávno jistým Jiřím. Jeho bratři Bedřich a Blažej založili nedaleké osady Bedřichovice a Blažovice.
Od 17. století jsou Jiříkovice rozděleny na tři samostatné části, náležející různým majitelům. Jednu část obce tvořil statek Jiříkovský, druhá část patřila klášteru sv. Anny v Brně, spadajícímu pod panství Blažejovské, a část náležela k panství Sokolnickému. Části obce měly své purkmistry i pečeti. Po zrušení poddanství se tyto tři části spojily v jednu. O tomto je i první záznam v kronice obce Jiříkovice, založené prvním kronikářem a purkmistrem Jánem Daňkem v roce 1835.
Pečeti všech tří obcí byly kruhovitého tvaru. Obec náležející k jiříkovskému statku měla v pečeti postavu sv. Jiří na koni v boji s drakem. Výjev byl doplněn písmeny S. G.
Druhá obec náležící klášteru sv. Anny v Brně měla na pečetním poli ve štítě písmena SA, mezi nimi byl umístěn kříž a pod ním dva ptáci a pes. Po obvodu je nápis "Peczet Girzi, pod s. Anny 1616".
Třetí část jiříkovské osady patřila sokolnickému panství. Znakem v pečeti této obce byla radlice a v kruhu po obvodu německý nápis "Girzikowitz 1687".
Návrh obecního znaku a praporu obce Jiříkovice, které byly dekretem ze dne 7. 5. 2001 rozhodnutím Parlamentu České republiky obci uděleny, a jejichž požehnání proběhlo 23. září 2001, vychází z původních pečetí obce. Do obecního znaku je z první pečeti převzat drak a rytíř na koni. Rytíř je znázorněn ramenem s kopím. Z druhé pečeti je do znaku přenesen kříž a z třetí pečeti symbol zemědělství - radlice, znázorněný zelenou barvou.
Obecní prapor vychází z výše uvedeného návrhu a barvy obecního znaku. Na list praporu, který je jednobarevný, je přenesen kříž z druhé pečeti. Šikmý pruh nahrazuje obrněné rámě a úzký svislý pruh kopí.
Mohlo by Vás zajímat