Obec Jiříkovice
Za Školou 230
Jiříkovice 66451
IČ: 00362981
DS: 5kha2au
Připravili jsme pro vás nové webové stránky.
Nejvíce druhů zde můžeme zahlédnout v letním období, kdy ptáci hnízdí. K našim stálým druhům, jako je například sýkora koňadra (Parus major), se přidávají druhy tažné, které sem přiletí pouze vyhnízdit. V tomto období se můžeme také zaposlouchat do krásných zpěvů jednotlivých druhů, kterým dávají všem na vědomí, že toto teritorium patří jim.
Zimní období, kdy nás tažné druhy opustí a navíc se ptáci začnou projevovat pouze různým pískáním, protože nepotřebují hájit své místo zpěvem a raději šetří energií, může působit tichým a smutným dojmem. Není tomu tak. Pozorný návštěvník Louček si může na své procházce všimnout celé řady nejen našich stálých druhů, ale i v letošní zimě může zahlédnout naše zimní hosty. Jedná se o druhy, které zde během hnízdění neuvidíme, ale které nás navštěvují pouze v tomto období. Běžně zde můžeme vidět kolem 20 druhů ptáků.
Při velkém štěstí zde můžeme zahlédnout brkoslavy severní (Bombycilla garrulus), což jsou hosté ze severních oblastí. Brkoslavi prolétají krajinou v hejnech. Vždy se jen na chvíli zastaví na odpočinek a něco k snědku (různé bobule) a pokračují dále. Nikdy se nevracejí stejnou cestou, protože si již při první návštěvě sní všechnu potravu, kterou naleznou.
Loučkami se prohání také hejna mlynaříků dlouhoocasých (Aegithalos caudatus), jedná se o drobné pěvce s opravdu dlouhým ocasem. Jedná se o druh, který je považován za stálý. V Loučkách se s ním ovšem většinou setkáváme pouze v zimě, kdy kolem létají hejnka shánějící potravu. I hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula) patří k druhům, které jsou stálé, jen někdy je částečně tažný, kdy severní populace létají na jih. Tento druh potkáme v Loučkách také většinou pouze v zimě. Buď jako jednotlivce nebo v menších hejnech, kde krásně poznáme samce s červenou hrudí od samiček s hrudí šedavou. Celý rok se můžeme v Loučkách setkávat s velkým dravcem, kterým je káně lesní (Buteo buteo), ale pouze v zimě zde můžeme vzácně vidět káni rousnou (Buteo lagopus). Pokud se k ní můžeme přiblížit, poznáme ji podle opeřených nohou až k prstům.
Vzácně se v Loučkách setkáváme s hosty ze severu, kterými jsou pěnkavy jikavci (Fringilla montifringilla). Loňskou zimu jsem zde tuto krásně tmavě zbarvenou pěnkavu neviděla a v minulé zimě to bylo pouze pozorování jednotlivců. Letos do Louček zamířilo hejno v počtu deseti jedinců. Pokud se s nimi při svojí vycházce setkáme, jak posedávají na stromech či keřích, nebo naletují na jedno z krmítek, které jsou zde umístěny, je o úžasný zážitek postaráno.
I zimní procházka Loučkami může člověku, který se pozorně dívá kolem sebe poskytnout výjimečnou podívanou a když se zaposloucháme, zjistíme, že i pokud ptáci zrovna nezpívají, ale jen si tak popiskují, je každé to pískání úplně jiné a upozorňuje nás, že je tu s námi více druhů, než jsme si mysleli.
Mohlo by Vás zajímat